Kansas.com KSN

By Joanna Chadwick

The coaches association has released its basketball rankings. For basketball previews, check the VarsityKansas.com front for your team. Previews will run daily through Nov. 29. My predictions on leagues will be in Sunday’s Eagle and on VarsityKansas.com.

GIRLS RANKINGS
6A Girls
1 – Wichita Heights
2 – Olathe Northwest
3 – Maize
4 – Olathe South
5 – Washburn Rural
6 – Free State
7 – Wichita East
8 – Blue Valley
9 – Wichita South
10 – Manhattan
5A Girls
1. Kapaun Mt. Carmel
2. Salina Central
3. St. Thomas Aquinas
4. Mill Valley
5. Blue Valley
6. Newton
7. Andover
8. Andover Central
9. Bishop Carroll
10. Bishop Miege
4A Girls
1. McPherson
2. Wamego
3. Holton
4. Hesston
5. Colby
6. Girard
7. Buhler
8. Pratt
9. Chanute
10. Frontenac
3A Girls
1. Hillsboro
2. Burlington
3. Garden Plain
4. Holcomb
5. Haven
6. Silver Lake
7. Riley County
8.  Effingham
9. Caney Valley
10. Cimarron
2A Girls
1. Jeff North
2. Washington County
3. Moundridge
4. Sterling
5. Ell-Saline
6. Republic County
7. Berean Academy
8. Madison
9. Lincoln
10. Chase County
1A-Div 1-Girls
1. Olpe
2. Hoxie
3. Waverly
4. Cedar Vale-Dexter
5. Pike Valley
6. Centralia
7. Bucklin
8. St. John
9. Victoria
10. Centre
1A-Div 2- Girls
1. Wilson
2. Argonia
3. Wetmore
4. Baileyville
5. Wallace County
6. Hutch Central Christian
7. Norwich
8. Golden Plains
9. Weskan
10. Hope
BOYS RANKINGS
6A Boys
1. Blue Valley NW
2. Olathe East
3. Blue Valley North
4. Wichita North
5. Olathe South
6. SM East
7. Derby
8. Blue Valley West
9. Topeka High
10. Wichita East
5A Boys
1. Kapaun Mt. Carmel
2. Emporia
3. SM  South
4. Lansing
5. Leavenworth
6. Bishop Carroll
7. Goddard Eisenhower
8. St. Thomas Aquinas
9. KC Washington
10. KC Harmon
4A Boys
1. Ottawa
2. Highland Park
3. Abilene
4. Coffeyville
5. KC Sumner
6. Wichita Collegiate
7. Basehor Linwood
8. Holton
9. Topeka Hayden
10. McPherson
3A Boys
1. Scott City
2. Beloit
3. Nemaha Valley
4. Hillsboro
5. Central Heights
6. Conway Springs
7. Hosington
8. Sacred Heart-Salina
9. Pitt-St. Mary’s Colgan
10. Rock Creek
2A Boys
1. Sterling

2. Meade
3. Lyndon
4. Ness City
5. Berean Academy
6. Jeff  North
7. Republic County
8. Moundridge
9. Oxford
10. Bennington

1A-Div 1-Boys

1. South Haven

2. Udall
3. St. John
4. Centralia
5. Pretty Prairie
6. Hanover
7. Olpe
8. Waverly
9. LaCrosse
10. Hoxie

1A-Div 2-Boys

1. Fowler

2. Frankfort
3. Wallace County
4. Baileyville
5. Otis-Bison
6. South Barber
7. Greeley County
8. Hope
9. Dighton
10. Crest

Comments are closed.