Kansas.com KSN

By Joanna Chadwick

The basketball rankings, courtesy of the coaches association, are out following the first games of the season.

GIRLS RANKINGS
6A Girls
1 – Wichita Heights
2 – Olathe Northwest
3 – Maize
4 – Olathe South
5 – Washburn Rural
6 – Free State
7 – Wichita East
8 – Blue Valley
9 – Wichita South
10 – Manhattan
5A Girls
1. Kapaun Mt. Carmel
2. Salina Central
3. St. Thomas Aquinas
4. Newton
5. Mill Valley
6. Andover
7. Andover Central
8. Bishop Carroll
9. Bishop Miege
10. Seaman
4A Girls
1. Wamego
2. McPherson
3. Holton
4. Hesston
5. Girard
6. Buhler
7. Pratt
8. Chanute
9. Sante Fe Trail
10. Ottawa
3A Girls
1. Hillsboro
2. Burlington
3. Garden Plain
4. Holcomb
5. Haven
6. Silver Lake
7. Atchison County
8. Caney Valley
9. Cimarron
10. Beloit
2A Girls
1. Washington County
2. Republic County
3. Sterling
4. Ell-Saline
5. Central Plains
6. Moundridge
7. Jefferson North
8. Madison
9. Lincoln
10. Chase County
1A-Div 1-Girls
1. Olpe
2. Hoxie
3. Waverly
4. Dexter/Ceder Vale
5. Pike Valley
6. Bucklin
7. St. John
8. Valley Heights
9. Victoria
10. Centre
1A-Div 2- Girls
1. Wilson
2. Argonia
3. Wetmore
4. Baileyville
5. Wallace County
6. Norwich
7. Golden Plains
8. Weskan
9. Hope
10. Central Christian
BOYS RANKINGS
6A Boys
1. Blue Valley Northwest
2. Olathe East
3. Blue Valley North
4. Wichita North
5. Olathe South
6. SM East
7. Derby
8. Blue Valley West
9. Topeka High
10. Wichita East
5A Boys
1. Kapaun Mt. Carmel
2. Emporia
3. Shawnee Mission South
4. Lansing
5. Leavenworth
6. Bishop Carroll
7. Goddard Eisenhower
8. St. Thomas Aquinas
9. KC Washington
10. KC Harmon
4A Boys
1. Ottawa
2. Highland Park
3. Abilene
4. Coffeyville
5. KC Sumner
6. Wichita Collegiate
7. Basehor Linwood
8. Holton
9. Topeka Hayden
10. McPherson
3A Boys
1. Scott City
2. Nemaha Valley
3. Beloit
4. Hillsboro
5. Central Heights
6. Conway Springs
7. Hoisington
8. Sacred Heart-Salina
9. Pittsburg Colgan
10. Rock Creek
2A Boys
1. Meade
2. Lyndon
3. Ness City
4. Berean Academy
5. Jefferson North
6. Republic County
7. Sterling
8. Moundridge
9. Oxford
10. Bennington
1A-Div 1-Boys
1. South Haven
2. St. John
3. Waverly
4. Valley Heights
5. Centralia
6. Hanover
7. Olpe
8. Udall
9. Pretty Prairie
10. LaCrosse
1A-Div 2-Boys
1. Fowler
2. Wallace County
3. Otis-Bison
4. South Barber
5. Dighton
6. White City
7. Axtell
8. Frankfort
9. Baileyville
10. Colony

Comments are closed.