Kansas.com KSN

By Joanna Chadwick

The basketball rankings for the new year have been released by the coaches association.

How about the matchup tonight with Heights, No. 1 in Class 6A girls, against visiting South, No. 5? Should be intense.

Also tonight, Maize, second in 6A, against Salina Central, 8th in 5A.

In boys, Wichita North, ranked third in 6A, plays at Bishop Carroll, 10th in 5A.

GIRLS RANKINGS
6A Girls
1- Wichita Heights
2 – Maize
3 – Olathe South
4 – Free State
5 – Wichita South
6 – Blue Valley North
7 – Manhattan
8 – Olathe Northwest
9 – Blue Valley
10 – Washburn Rural
5A Girls
1. Kapaun
2. Aquinas
3. Seaman
4. Newton
5. Andover
6. Miege
7. Mill Valley
8. Salina Central
9. Valley Center
10. Blue Valley Southwest
4A Girls
1. Wamego
2. Holton
3. Mcpherson
4. Hesston
5. pittsburgh
6. Chanute
7. Prairie View
8. Mulvane
9. Girard
10. Andale
3A Girls
1- Hillsboro
2- Holcomb
3- ACCHS – Effingham
4- Cimarron
5- Burlington
6- Garden Plain
7- Caney Valley
8- Sabetha
9- Silver Lake
10- Council Grove
2A Girls
1. Washington County
2. Republic County
3. Sterling
4. Smith Center
5. Ell-Saline
6. Ellis
7. Doniphan West
8. Central Plains
9. Northern Heights
10. Berean Academy
1A-Div 1-Girls
1. Olpe
2. Hoxie
3. St. John
4. Dexter/Cedar Vale
5. Waverly
6. Pike Valley/Scandia
7. Victoria
8. Fairfield
9. Lebo
10. Osborne
1A-Div 2- Girls
1. Wilson
2. Argonia
3. Wetmore
4. Ingalls
5. B&B-Baileyville
6. Wallace County
7. Norwich
8. Weskan
9. Golden Plains
10 Frankfort
BOYS RANKINGS
6A Boys
1. Blue Valley NW
2. Olathe South
3. Wichita North
4. Blue Valley North
5. SM East
6. Derby
7. Olathe East
8. Blue Valley West
9. Manhattan
10. Dodge City
5A Boys
1. Shawnee Mission
South
2. Emporia
3. Lansing
4. Kapaun Mount Carmel
5. KC Washington
6. Blue Valley Southwest
7. Goddard Eisenhower
8. Leavenworth
9. Andover
10. Bishop Carroll
4A Boys
1. Ottawa
2. Highland Park
3. Wichita Collegiate
4. Wamego
5. Concordia
6. McPherson
7. Abilene
8. KC Piper
9. Labette County
10. ElDorado
3A Boys
1. Scott City
2. Seneca -Nemaha Valley
3. Beloit
4. Holcomb
5. St. Mary’s – Pittsburg
Colgan
6. Phillipsburg
7. Atchison County
8. Cheney
9. Marion
10.Haven
2A Boys
1. Meade
2. Lyndon
3. Bennington
4. Ness City
5. Moundridge
6. Little River
7. Republic County
8. Solomon
9. Jefferson Co. North
10. Onaga
1A-Div 1-Boys
1. St. John
2. South Haven
3. Valley Heights
4. Olpe
5. Waverly
6. Stockton
7. Centralia
8. Udall
9. Minneola
10. Victoria
1A-Div 2-Boys
1. Fowler
2. Dighton
3. White City
4. Baileyville-B&B
5. Wallace County
6. Colony-Crest
7. Weskan
8. South Barber
9. St. John’s-Tipton
10. Central Christian

Comments are closed.