Kansas.com KSN

By Joanna Chadwick
The Wichita Eagle

The first rankings of 2014 are out, courtesy of the coaches association.
Where’s your team?

I like that the CKL has top-ranked girls teams in Class 3A and 2A. I wonder if there’s really six better teams in 6A boys than East.


GIRLS RANKINGS
6A Girls
1 – Wichita South
2 – Maize

3 – Washburn Rural

4 – SM Northwest

5 – Olathe South

6 – Blue Valley North

7 – Topeka High

8 – Manhattan

9 – Blue Valley

10 – SM South

5A Girls
1. Aquinas

2. Kapaun

3. Salina Central

4. Leavenworth

5. Seaman

6. Blue Valley Southwest

7. Andover

8. Carroll

9. Wichita Heights.

10. Valley Center

4A D1-Girls
1. Wamego
2. Fort Scott
3. Paola
4. Independence
5. Bishop Miege
6. Topeka Hayden
7. Ottawa
8. McPherson
9. Andover Central
10. Buhler

4A D2-Girls
1. Santa Fe Trail
2. Hugoton
3. Burlington
4. Pratt
5. Frontenac
6. Goodland
7. Holton
8. Concordia
9. Clearwater
10. Columbus

3A Girls
1: Hesston
2: Riley County
3: Cimarron
4: Holcomb
5: Marysville
6: Douglass
7: Council Grove
8: Cherryvale
9: Erie
10: Caney Valley

2A Girls
1. Hillsboro
2. Jeff Co North
3. Sterling
4. Remington
5. Olpe
6. Washington Co
7. Moundridge
8. Central Plains
9. Ellinwood
10. Meade

1A-Div 1-Girls
1. Hoxie
2. Valley Hts
3. Spearville
4. Osborne
5. St. Paul
6. Centre
7. Linn
8. MDCV-Melvern
9. Waverly
10. Thunder Ridge

1A-Div 2- Girls
1 Norwich
2 Baileyville
3 Dighton
4 Triplains/Brewster
5 Wilson
6 Ingalls
7 Fowler
8 Golden Plains
9 Weskan
10 Moscow

BOYS RANKINGS
6A Boys
1 Blue Valley NW

2 S M South

3 Olathe East

4 Washburn Rural

5 Lawrence High

6 Lawrence Free State

7 Wichita East

8 Blue Valley North

9 Topeka High School

10 Blue Valley West

5A Boys
1. Topeka Highland Park

2. Goddard Eisenhower

3. Hays

4. Lansing

5. Leavenworth

6. Wichita Heights

7. Maize South

8. Shawnee Heights.

9. Newton

10. Salina Central

4A-Div 1-Boys
1. McPherson
2. Coffeyville
3. Baldwin
4. Basehor Linwood
5. Ottawa
6. ElDorado
7. KC Piper
8. Labette County
9. Spring Hill
10.Paola
4A-Div 2-Boys
1 Andale
2 Scott City
3 Holton
4 Concordia
5 Eudora
6 Wichita Trinity
7 Clearwater
8 Columbus
9 Burlington
10 Larned

3A Boys
1. Wichita Collegiate
2. Hesston
3. Silver Lake
4. Beloit
5. Eureka
6. Sacred Heart
7. Sabetha
8. Council Grove
9. Nemaha Valley
10. Southeast of Saline

2A Boys
1. St. John
2. Pitt Colgan
3. Olpe
4. Oswego
5. Hillsboro
6. Meade
7. Moundridge
8. Berean Academy
9. Central Plains
10. Troy

1A-Div 1-Boys
1. Marais des Cygnes
2. Valley Heights
3. Centralia
4. Fairfield
5. Hoxie
6. LaCrosse
7. Victoria
8. Stockton
9. Udall
10. Hanover

1A-Div 2-Boys
1. Wallace County
2. Beloit St.Johns-Tipton
3. Fowler
4. South Barber
5. Baileyville
6. Ashland
7. Sylvan-Lucas
8. Attica
9. Axtell
10. Otis-Bison

Comments are closed.